• تخصص چیست ؟

  « می‌گویند تقوا از تخصص لازم‌تر است. آن را می‌پذیرم اما می‌گویم آنکس که تخصص ندارد و کاری را می‌پذیرد بی تقواست. »

  شهید چمران

  اگر در لغت نامه دهخدا به دنبال معنی واژه تخصص بگردیم، با عبارت زیر رو به رو می‌شویم:

  تخصص. [ ت َ خ َص ْص ُ ] (ع مص ) خاص گردیدن.

  در فرهنگ معین نیز چنین معنا شده است:

  (تَ خَ صُّ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - به چیزی مخصوص شدن . ۲ - در کاری مهارت داشتن .

دوره های تخصصی و مهندسی

  لزوم آموزش یادگیری تخصص در عصر امروز


  دنیای امروز ما نه تنها با دنیای انسان‌هایی که در قرنهای اول زندگی میکردند متفاوت است، بلکه حتی با صد سال پیش نیز متفاوت است. تا چند قرن پیش دانستن اطلاعاتی عمومی برای انجام یک کار و گذران زندگی کافی بود، اما امروزه از عاملهای موفقیت هر فرد تفاوت او با دیگران است. بخشی از این تفاوت به تخصص برمیگردد. در دنیای امروز انسانها برای اثرگذاری، ارزشمند بودن، گذران زندگی و.. نیاز به یادگیری تخصصی دارند و باید در زمینه‌ای متخصص باشند.

  از طرفی در سالهای اخیر، توجه جامعه جهانی به سمت آموزشهای تخصصی معطوف شده که نشانگر اهمیت نیروی انسانی دارای تخصص برای ارتقا کیفیت زندگی، خدمات، محصول و نوآوری است. با در نظر گرفتن عواملی همچون اقتصاد، مسائل اجتماعی، پیدا شدن شاخه‌های کاری جدیدتر با توجه به رشد تکنولوژی مساله نحوه پرورش این نیروی متخصص پیش می‌اید که چگونه و از چه طریقی باید تخصص مورد نظر جامعه و خودشان را فرا بگیرند تا بتوانند در بازار کار مربوطه مشغول فعالیت شوند. هر روز بیش از هزاران کلاس و کارگاه آموزشی در سرتاسر جهان برگزار میشود و میلیونها نفر در حال یادگیری مطلبی جدید هستند. این آمار جدا از اینکه نشان می‌دهد تا چه مقدار رقابت در زمینه آموزش وجود دارد، برای ما مشخص می‌کند دنیای کسب و کارها تا چه میزان به دنبال جذب نیروهای متخصص هستند.

  در اینجا مساله آموزش مطرح می‌شود که امر اجتناب ناپذیری است. آموزش تنها به تحصیلات دانشگاهی ختم نمی‌شود و مساله اصلی درست بعد از تحصیلات شروع می‌شود. تحقیقات و مطالعه کارشناسان اهل فن نشان داده که بهترین روش آموزش تخصص، حضور و شرکت در دوره‌های آموزشی تخصصی کوتاه مدت است. در دوره‌های کوتاه مدت تخصصی دلیل و ملاک برگزاری دوره چه از لحاظ تئوری و چه عملی، ایجاد مهارت لازم برای کار و جوابگویی به نیاز بازار کار، ارتقای دانش شخصی، کسب تجربه در تخصص و آمادگی فرد برای مفید واقع بودن در بازار کار است. از طرفی با حضور در دوره‌های تخصصی، فرد علاوه بر یادگیری تخصص و بهره‌مندی از تجارب قبلی با ضوابط و معیارهای کار و سازمانها آشنا می‌شود که این آشنایی تاثیر به سزایی در رعایت کردن این معیارها خواهد داشت و تاثیر این فعالیت بر سازمانهای مورد نظر در جهت رشد و پیشرفت خواهد بود.

دوره های مهندسی برق
 • نکاتی برای انتخاب دوره های تخصصی

  همچنین محتوای دوره‌های کوتاه مدت تخصصی کاملا کاربردی هستند و با توجه به ارزیابی‌های انجام شده از نیاز بازار کار تدوین می‌شوند تا فراگیر بتواند در مدت زمان کوتاهی و به دور از حواشی و اطلاعات اضافه دقیقا آنچه را که از دوره نیاز دارد را آموزش ببیند.

  اما همانطور که قبلا هم ذکر شده موسسات و ارگانهای برگزارکننده دوره‌های تخصصی این روزها شاید حتی به تعداد فراگیران باشد. از کجا می‌توان مطمئن بود که موسسه برگزارکننده و دوره مناسب حضور و شرکت هستند؟

  برای ارزیابی این مساله نکات مختلفی را باید در نظر گرفت. برای مثال سابقه موسسه، مدرسین موسسه، دوره‌های برگزار شده، نتایجی که فراگیران قبلی گرفته‌اند و به روز بودن سرقصلهای هر دوره از عوامل مهم برای این ارزیابی هستند. نبود هر کدام از موارد می‌تواند از کیفیت دوره برگزارشده بکاهد و برای انتخاب و شرکت باید این عوامل را در نظر گرفت.فیلم مشاوره کلاس تاسیسات الکتریکی


نفر*ساعت آموزش داده شده
ساعت تدریس شده
تعداد شرکت کننده
دوره های برگزار شده
 • دوره های تخصصی مهندسی مرکز آموزش دژآران

  مرکز آموزش دژآران از سال 1388 با هدف ارتقای دانش و آموزش صحیح مشغول به فعالیت شد. این مرکز در طول زمان فعالیتش سعی کرده است با تدوین دوره‌های به روز و استفاده از مجرب‌ترین اساتید کشور در رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران با برگزاری دوره‌های کوتاه مدت، سمینار، کارگاه‌های آموزشی و همایش به پیشرفت مهندسین و صنعت کشور کمک کند و مسیر مناسبی جهت پیشرفت پدید آورد.

  در طول این 10 سال با برگزاری دوره‌هایی مانند تاسیسات الکتریکی ساختمان، تاسیسات مکانیکی ساختمان، دوره طراحی روشنایی، دوره آموزش یو پی اس و باتری شارژر، دوره ارتینگ و صاعقه‌گیر، طراحی سیستمهای تهویه مطبوع، طراحی و محسابات پمپ، دوره آموزش بی ام اس و جریان ضعیف و ده‌ها دوره دیگیر به پرورش کارشناسان خلاق و با دانش بپردازد و در کنار آن فضایی برای تبادل افکار، رشد ذهنی و انتقال تجربه بین مهندسین را فراهم سازد.

 • کلاس تاسیسات الکتریکی
 • کلاس مهندسی برق

لینک های مفید آموزش های تخصصی مهندسی


لینک های مهندسی برق

دانلود فایل های مهندسی برق

دانلود فایل های مهندسی مکانیک

دانلود نرم افزار های مهندسی